Tydzień Ziemi

W tym roku Fundacja Laja po raz kolejny świętować będzie Światowy Dzień Ziemi tygodniem wydarzeń. Tydzień Ziemi nie tylko edukuje, ale aktywnie zachęca do możliwej zmiany postaw i zachowań. Codziennie od wtorku 18 do soboty 22 kwietnia w Herbaciarni Laja na Cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym będą odbywały się inspirujące warsztaty, spotkania, wykłady oraz projekcje filmowe związane z troską o środowisko naturalne, jak również nasze zdrowie.

To już piąta edycja Tygodnia Ziemi, dlatego warto uczcić ją należycie. Ekologię rozumiemy szeroko, (ponieważ) troska o środowisko naturalne to też troska o własne zdrowie i relacje międzyludzkie. Jesteśmy przekonani, że aktywne uczenie się jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się czegoś nowego i zdobyć nowe umiejętności.

W programie zatem będzie można znaleźć na przykład takie warsztaty, jak „Zioła czas start” dla tych, którzy chcieliby, żeby w ich domu zioła znalazły swoje niezastąpione miejsce, ale nie wiedzą jak zacząć. Tutaj prowadząca (pod pseudonimem) Czarna Biedronka zarazi Was miłością do dzikiej strony życia, opowie o sile jaka w ziołach drzemie, o tym do czego mogą się przydać, skąd je brać i dlaczego warto z nich korzystać. Specjalnie dla Was przyniesie do degustacji ziołowe specjały – będzie pysznie.

Zrobienie własnego kosmetyku może okazać się sprawą łatwą w trakcie warsztatu „Moc Lasów i Łąk w Twoim kosmetyku”, który poprowadzi Alchemia Lasu z Bielska-Białej.

W ramach Tygodnia Ziemi zapraszamy też do eko-kina, czyli na projekcje filmów „Sól Ziemi” (2014) Wima Wendersa, w którym zdjęcia Sebastiao Salgado pokazują ludzkość w okresie dramatycznych zmian oraz „Łowcy miodu” (2015) Krystiana Matyska, który zdobył prestiżową nagrodę zielonego Oscara dla filmu przyrodniczego.

Wiem co jem?! – to wykład, który poprowadzi słuchaczy przez tajniki sprawiedliwego handlu, tajemnice lokalnych potraw oraz zdrowego żywienia. Zaraz po nim przygotujemy wspólną zdrową wegetariańską kolację, nauczymy się robić proste chlebki oraz pyszne warzywne potrawy.

W trakcie zielonego tygodnia w Herbaciarni Laja będziemy gościć „Paczkę od Serca”, czyli zbiórkę przedmiotów, których Ty już nie potrzebujesz, a które mogą przydać się innym. Twoja pomoc trafi do rodzin uciekających z Czeczenii, Ukrainy i Kazachstanu, które próbują rozpocząć nowe życie w Polsce. (Więcej informacji na plakatach oraz TUTAJ)

Zapraszamy do zapoznania się z książkowymi zielonymi pozycjami w naszej bibliotece. Na ten tydzień wybieramy dla Was wszystkie książki z tematyką środowiskową. Warunki wypożyczenia będą dostępne w Herbaciarni Laja.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia tego inspirującego, kreatywnego i zielonego programu do Herbaciarni Laja na Zamkową 3, od 18 do 22 kwietnia. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ

Nasz Blog – Earth Week

Wydarzenie – Tydzień Ziemi

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Tegoroczna V edycja Tygodnia Ziemi została sfinasowana przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.